niedziela, 15 maja 2016

Gdzie tanio kupić książki (w internecie i nie tylko)?

Jako książkoholik (osoba, która dużo czyta, ale jeszcze więcej kupuje) interesuję się miejscami, w których za niedużą kwotę można nabyć ciekawe pozycje. Mowa tutaj nie tylko o tych z drugiej - a nawet czasem trzeciej - ręki, ale również tych całkowicie nowych, jeszcze nietkniętych. Postanowiłam podzielić się ze światem moją sekretną wiedzą (szatański śmiech). Zapraszam do lektury!

Jeśli chodzi o książki używane, to wiadomo, że miejscami, gdzie możemy ich szukać, są antykwariaty oraz allegro. Oprócz tego istnieje jednak wiele grup na facebooku, w których inne mole książkowe sprzedają przeczytane już przez siebie pozycje (lub całkowicie nowe, na przykład nietrafione prezenty). Takimi grupami są ANTYKWARIAT MOLA KSIĄŻKOWEGO, Fantastyczny targ czy Książki - sprzedaż/wymiana książek. Jeśli lubicie czytać nie tylko powieści, ale również i komiksy (w tym japońskie), warto odwiedzić Sprzedam/Kupię/Wymienię-Mangi oraz Bazar japoński, gdzie można znaleźć dosłownie wszystko, poczynając od mang i książek do nauki języka, przez tradycyjne lalki do elementów stroju czy cosplayów. Nie można też zapomnieć o KUP PAN KOMIKS!, gdzie znajdziemy komiksy wydane zarówno w naszym kraju, jak i te publikowane za granicą.

Ważne! Każda grupa ma swój regulamin, dotyczący kupna oraz sprzedaży przedmiotów. Należy go przestrzegać, ponieważ w najlepszym wypadku nasze ogłoszenie może zostać skasowane przez administratora, a w najgorszym - możemy zostać wyrzuceni z grupy. Część tych małych społeczności jest zamknięta, jednak nie trzeba się obawiać - wystarczy, że wyrazicie chęć przystąpienia do grupy, a ktoś na pewno Was do niej doda. Istotną informacją jest również ta odnośnie tak zwanych czarnych list, na które wpisywane są osoby nie wywiązujące się z umów, które nie płacą za wysłane książki (opcja za pobraniem) lub ich nie wysyłają po przedpłacie. Wiadomo, że są to grupy, w których umowy zawiera się "na słowo", dlatego należy jak najskuteczniej chronić się przed nieuczciwymi osobami. Oczywiście zawsze można poprosić o wystawienie danego przedmiotu na allegro - to jest jakiś sposób.

Tutaj warto wspomnieć o innym miejscu, w którym możemy wejść w posiadanie używanych książek. Nie chodzi tu jednak o ich kupno, a wymianę. Jakiś czas temu w naszym kraju stał się popularny tak zwany bookcrossing. Chodzi tutaj o pozostawienie niepotrzebnych książek w przeznaczonych do tego miejscach, aby ktoś inny mógł z nich skorzystać - wziąć je do domu, przeczytać, a następnie oddać lub na ich miejsce odłożyć coś swojego. W moim mieście, Częstochowie, taka akcja jest organizowana cyklicznie, co parę miesięcy. Ma ona miejsce w Centrum Promocji Młodych, oddziale Muzeum. Możemy stamtąd wynieść tyle książek, ile przyniesiemy. :) I co prawda czasem ktoś przynosi tam stare książki, które prawdopodobnie na nic się nikomu nie przydadzą, to jednak trafiają się też perełki. I właśnie na nie warto polować. O ile mnie pamięć nie myli, następna wymiana książki będzie zorganizowana pod koniec maja, tak więc zapraszam! Należy dodać, że ta akcja to nie tylko możliwość nabycia nowych pozycji, ale również wymienienia się opiniami na temat już przeczytanych - jest więc szansa na zawarcie nowych znajomości.

Druga grupa miejsc to te, w których można kupić całkiem nowe książki (i komiksy :)). Są to tanie księgarnie oraz dyskonty. Ja ze swojej strony mogę polecić pięć takich miejsc:
  • Księgarnia internetowa gildia.pl - znajdziecie tutaj książki oraz komiksy. Warto zwrócić uwagę na to, że każde zamówienie jest idealnie zapakowane, dlatego nie ulegnie uszkodzeniu w czasie transportu. Dodatkowo na każdą nowość przyznany jest rabat w wysokości 30%, który obowiązuje przez miesiąc od daty jej premiery, a ekipa sklepu organizuje również wiele innych, ciekawych promocji.
  • Skład tanich książek Dedalus - sklep funkcjonuje jako księgarnia internetowa, ale również stacjonarna (ma dwa oddziały w Częstochowie). W tym miejscu możecie znaleźć naprawdę dużo ciekawych książek w niskich cenach.
  • Księgarnia internetowa Bonito.pl - naprawdę gorąco polecam ten sklep. Nie dość, że mają tu wyraźnie tańsze książki niż gdzie indziej, to na dodatek obsługa jest miła, a paczki przychodzą w idealnym stanie. Warto również zwrócić uwagę na program lojalnościowy księgarni.
  • Dyskont książkowy Aros - z tego, co się orientuję, jest to sklep należący do tej samej grupy, co Bonito. Faktycznie, ceny są podobne w obydwóch - przy planowaniu zakupów zawsze warto spojrzeć, który sklep proponuje najbardziej konkurencyjne ceny. Można wtedy zaoszczędzić parę złotych.
  • Sklep komiksowy Atom Comics - w sklepie znajdziecie przede wszystkim komiksy sprowadzane ze Stanów (chociaż nie brakuje również tych ukazujących się na naszym rynku). Miła obsługa, szybka wysyłka i idealnie zabezpieczone komiksy - czego chcieć więcej? :)
Oczywiście jeśli chcecie wesprzeć wydawnictwo bezpośrednio, warto robić zakupy w jego sklepiku - wielu wydawców posiada już własne księgarnie internetowe. W niektórych z nich wysyłka premier oraz przedpłat jest bezpłatna (na przykład w sklepie wydawnictwa mangowego Waneko).

W tym miejscu kończę mój i tak już przydługi post i mam nadzieję, że komuś przydadzą się zawarte tutaj informacje. A może Wy macie jakąś propozycję, o którą można byłoby poszerzyć moją listę rekomendowanych miejsc?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz